Перперикон


Отиване към съдържанието

История 2

Счита се, че това е също епископският град, където в ранния 5ти век Никита Ремесиански е покръстил бесите и им е дал създадената от него тракийска азбука и богослужение на тракийски език.[4] Храмът на древния град е посветен вероятно на тракийския-световен бог Загрей. Макробий (400 г. сл.н.е.) съобщава за едно свестилище с формата на овална зала.


Свещеният хилядолетен град е унищожен от турците в 1362 г. и жителите му са отвлечени в робство.[5] След няколко десетилетия, местото напълно запустява. В края на XIX в. Константин Иречек съобщава за средновековната крепост Хиперперакион (Перперикон), макар лично да не е посещавал местността. Интересен момент в неговото описание е фактът, че сред преобладаващите турски топоними единственият оцелял не-турски е хидронимът Перперек-дере, името на реката, оформила красивата долина, над която се издига Перперикон.
Разкопките започват през 2000 г. През 2006 г., екип на „По света и у нас“ открива очевидци, които твърдят, че гробниците са били ограбени през 1980-те год.

НазадPlayНапред

Назад към съдържанието | Назад към главното меню